Skip to main content

Az esküvők nemcsak gyönyörűek és csodásak, de sokszor nagyon pazarlóak is tudnak lenni, melyek ártanak a környezetnek. Következő tippjeinkkel viszont nemcsak a luxus hangulatú, de a fenntartható esküvő is könnyen megvalósítható!

Az esküvőd napja életed egyik legszebb napja lesz, amire még évtizedek múlva is örömmel fogsz visszagondolni! Épp ezért, sokan tartanotok olyan esküvőket, melyek milliónyi luficsokorból, hatalmas virágcsokrokból és túlzó dekorációk tömkelegéből állnak, ám ne feledd: nem az extra különlegességek mennyiségétől lesz igazán jó és emlékezetes a nagy napod. Sőt, állítjuk, hogy a környezettudatos és a minimalista, zero-waste elvet követő fenntartható esküvőknek is megvan a maga hangulata, mely egészen egyedi pillanatokat, kapcsolódásokat tud teremteni. A következő tippjeink alkalmazását például mindenképpen érdemes átgondolnod, mert nemcsak szuper ötletesek, de garantáltan fenntartható esküvőd tőlük!

Tarts slow weddinget!

A slow wedding, azaz a lassú esküvő jelenleg az egyik legnépszerűbb fenntartható esküvői trend, ami nem meglepő. Koncepciója szerint az esküvő szervezési bonyodalma helyett a pár és a násznép közös ünneplése, kapcsolódása és élménygyűjtése kerül előtérbe, ami nem egy fél délutánba van belesűrítve, hanem egy teljes hosszú hétvégén át tart.

Így nincs felesleges autózgatás, utazgatás, kapkodás és stressz sem, sőt, még a fenntarthatóságra is jobban ügyelsz ahhoz képest, mintha mindenki menne a saját maga dolgára. Végtére is, az egész egy nagy kalandozás, egy emlékezetes nyaralás lesz! Ez azért jó, mert így semmilyen programot nem kell elhalasztanod vagy besűrítened az esküvőbe: a slow weddinggel örök élményt teremthetsz magadnak, a jövendőbeli férjednek és a vendégeknek is!

Vedd fontolóra a mikro esküvőt!

Az egyik legfenntarthatóbb és ökopozitív esküvői élmény a microwedding tartása, ami tökéletesen kivitelezhető és megvalósítható szentendrei Daalarna Garden birtokán – akár a lassú esküvő tematika részeként is! Ahogyan a nevéből is következtethető, a microwedding egy mikro nagyságú, azaz egy nagy apró és kislétszámú esküvőt jelent, melynek hála nemcsak a fogyasztáson, az energián és a villanyon, hanem az összes többi költségen is tudsz majd spórolni – a tapasztalatok szerint az eredeti összeghez képest legalább fele annyit, ha nem többet!

A microweddingnek másik nagy előnye, hogy szorosabb kapcsolódási pontok köthetőek az esküvőn a násznéppel, a családdal és a rokonokkal, valamint magával a helyszínnel is. Ez azért van, mert a személyre szabott különlegességek és extrák jóval gyorsabban és olcsóbb megvalósíthatóak, mint egy 100-150 fős lagzi keretein belül.

Válassz újra felhasznált anyagokból készült esküvői ruhát!

A mostani kihívásokkal teli gazdasági helyzetben nemcsak magán az esküvői szertartáson és a szervezésen, de a ruhákon is rengeteget lehet spórolni. Arra például gondoltál már, hogy egy olyan alapanyagokkal és megoldásokkal rendelkező menyasszonyi ruhát válassz, amit jóval kedvezőbb áron meg lehet vásárolni? A Daalarna x Upcycling esküvői ruhakollekciót pont erre találták ki, hiszen a megmaradt alapanyagok valamilyen izgalmas formában kerülnek újrahasznosításra, így azok nem a kukába kerülnek, hanem teljesen újjá tudnak születni!

Ezek a ruhák pont ugyanolyan szépek, mint a klasszikus Daalarna kollekciókban szerepelő eredeti mintadarabok, csak például másik minta, csipke vagy díszítés kerül rájuk. Nem hibás, patchwork darabokról van tehát szó, hanem ugyanolyan magas minőségű Daalarna ruhákról, mint amelyek kollekciókban is megtalálhatóak! Az Upcycling ruhák ráadásul garantáltan egyediek és megismételhetetlenek, tehát más menyasszonyon egészen biztosan nem fogod látni őket.

A környezettudatos, szabadtéri ceremóniák előnyben

Minél inkább természetközelibb egy esküvő, annál fenntarthatóbb lesz az: kevesebb világítás, fűtés, hűtés, légkondi és energia kell ugyanis az ilyen esküvőkhöz, ami persze, a költségvetést is jelentősen csökkenti. Megvalósításához nem kell nagyon más, csak az, hogy egy teljesen feldíszített és tetőtől talpig kidekorált terem vagy belső helyiség helyett a szabadba vezényeld ki az esküvődet és a mondd ki a boldogító igent a férjeddel.

Semmit sem vesz el az esküvő látványából egy ilyen ceremónia, sőt: a tapasztalatok szerint a szabadtéri esküvők még szebbek is lehetnek a bentieknél, hiszen a természet szolgáltatja a dekorációt, ami már önmagában is a fantasztikus díszítőelem. A legtöbbet akkor tudod megspórolni a szabadtéri esküvőkön, ha késő tavasszal vagy kora ősszel tartod azt: ekkor ugyanis még a benti termekben való hűtést, fűtést semmi indokolja semmi!

Jól gondold át, mennyire fenntartható esküvői dekorációt szeretnél

Az esküvői dekoráció nemcsak hatalmas pluszköltséggel, de rengeteg felhasznált anyaggal, anyagpazarlással jár: a legtöbb dekoráció ugyanis a ceremónia után már egyáltalán nem használható fel, azonnal a szemétbe kerül! Ha ezt mindenképpen el szeretnéd kerülni és a lehető legkisebbre csökkenteni az esküvővel együtt járó ökológiai lábnyomodat, akkor érdemes olyan esküvői helyszínt keresed, ami már önmagában is nagyon szép, esztétikus látványt nyújt.

Egy igazán csodás növényekkel, kertrészekkel és parkokkal körbevett helyszín ugyanis a legtöbbször már nem igényel sem a cicomát, sem tetőtől talpig való díszbe borulást. Ezeket a szabadtéri helyszíneket onnan fogod felismerni, hogy már önmagában is örömmel nézel rájuk, nem képzelsz hozzájuk semmilyen dekorációt vagy műanyag luficsokrot, hanem már a maga egyszerűségében is csodálatosnak fogod őket találni. Ha tehát egy helyszín megpihenteti a tekintetedet és nyugalmat, harmóniát áraszt, akkor hidd el, a műanyagból készült díszek semmit nem tennének hozzá – főleg akkor, ha fenntartható esküvő megszervezése a cél.

Daalarna Garden fenntartható dekoráció.

A dekoráció készüljön alternatív felhasználási anyagokból!

Ha végképp nem tudsz lemondani az esküvői dekorációról, akkor törekedj a minimalizmusra és a kevesebb több elvére! Általánosság, hogy az esküvői helyszíneket úgy kidekorálják a szervezők, hogy szinte alig lehet rájuk ismerni a nagy napon, neked ezt viszont érdemes elfelejtened. Az önmagában is szép, esztétikus helyválasztás abszolút nem igényli ezt, maximum akkor, ha a lelkednek is jól esne egy kis dekoráció, díszítőelem.

Ebben az esetben felejtsd el a műanyagból álló dekorokat és a vágott virágokat: gondolj inkább a száraz, préselt növényekből, tobozokból, mohákból, farönkökből álló díszekre, melyeket akár a környező erdőkből, birtokokból is be tudtok szerezni. A papír konfettik helyett például a vendégsereg leveleket, mezei virágfejeket, és száraz virágokat is szórhatnak, de ez csak egy példa. Így nemcsak rengeteget tudsz spórolni az esküvőn, de hatalmas lépést teszel afelé, hogy egy környezetbarát esemény legyen a nagy napod!

Az esküvői csokrod ne vágott virágokból valósuljon meg!

Kevésbé az esküvői helyszín, inkább a menyasszony megjelenéséhez tartozik hozzá az esküvői csokor, de ezen is sokat lehet spórolni – akárcsak az esküvőn szereplő többi virágdekoráción. Elsődleges szempont, hogy nemet mondj a kereskedelmi forgalomba hozott, külföldről szállított vágok virágokra. Ha ez megvan, onnantól kezdve rajtad áll, mennyire fenntartható esküvői csokrot is szeretnél magadnak. A helyi kiskereskedésekben található vágott virágok már egy fokkal környezettudatosabbak, ahogyan az is, ha egy kedves kis nénitől vásárolod meg a virágcsokrodat valamelyik környező faluban – így rajta is segítesz, de magadnak is jót teszel!

Egy újabb fenntartható szintnek tekinthető, ha vágott virágok helyett a réti mezőről, a helyi erdőből szeded össze a csokrodhoz szükséges virágokat; ha viszont vágott vagy letépett virágokról hallani sem akarsz, akkor borostyánból, pampafűből vagy más zöld növényekből is csodás csokrot tudsz készíteni magadnak. A legkörnyezettudatosabb virágcsokor azonban a száraz virágokból, növényekből álló csokrok, melyek ökológiailag semmilyen negatívumot nem tesznek hozzá az esküvődhöz.

Az esküvői helyszínen mindig gondolj az energiatakarékosságra!

Ahogyan az egyik előző pontunkban már említettünk, a villany égetésével, a megfelelő hőfok beállításával és a fűtés-klíma teljes mellőzésével jelentősen fenntarthatóbbá teheted az esküvődet: de azért van még néhány apróság, amire érdemes figyelni az elegáns alkalmak megszervezésekor.

Használjatok például fáklyákat a hangulatvilágítás során (ezt persze, nem minden helyszínen engedélyezik, rá kell előtte kérdezni), ha viszont már elkerülhetetlen a világítás, akkor üzemeltessétek azokat napenergiával – pont úgy, ahogyan a Daalarna Garden teszi azt. Napenergiával rengeteg elektromos műszert, technológiát lehet működtetni, ami kiegyenlíti a fogyasztásodat; de ha csak az éppen nagyon menő tűzijátékozást hagyjátok el és cserélitek le egy közös gyertyagyújtásra, csillag szórózásra, akkor is sokat teszel a környezetért.

Legyél környezettudatos és mondj nemet a tűzijátékra!

Kevesen tudják, sokan ugyanis csak a szép fényeket látják benne, de a tűzijátékozás során fémrészecskék, veszélyes méreganyagok és káros vegyi anyagok kerülnek a levegőbe, amik akár napokon át füstöt hagynak a környező terület levegőjében. A tűzijátékok meggyújtásakor ezek az anyagok ráadásul finom, szemmel láthatatlan részecskéket és gázokat termelnek, amelyek nagyban hozzájárulhatnak a levegő szennyezéséhez: a kutatások szerint ezeknek a toxinoknak egy része évtizedeken át képes a levegőben keringeni, ami folyamatosan mérgezi a körülöttünk lévő levegőt.

A másik ok, amiért sok természetvédett helyszín tiltja a tűzijátékok gyújtását az az, hogy rettentően káros a környező élő-és vadvilágra. A hirtelen erős fények, hangok és zajhatások stresszt okozhatnak az állatoknak, akik emiatt el is menekülhetnek az élőhelyükről. Sőt, akár ők is lenyelhetik a tűzijátékokból származó vegyi anyagokat, fémrészecskéket. A környezettudatos, fenntartható esküvői helyszínek többségén épp ezért egyáltalán nem javasolják a tűzijátékok gyújtását: a tűzijátékok rövid ideje alatt olyan nagy mennyiségű lég- és környezetszennyeződés keletkezik, amit lehetetlen lenne kiegyensúlyozni az esküvő során.

Az esküvői köszönőajándékok is legyenek fenntarthatóak!

Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a különböző kis köszönőajándékokkal való kedveskedés a résztvevőknek, illetve a meghívottaknak. Ez sokszor kimerül egy-egy tárgyban vagy emlékben: a legfenntarthatóbb dolog, amit azonban a távozó vendégek részére adhatsz, az nem más, mint egy étel vagy egy kis cserepes növény!

Az esküvő helyszínéről származó kis üveg lekvár, méz, olívaolaj, ásványi só vagy befőtt, esetleg egy cukis kis kaktusz például tökéletes búcsúajándéknak bizonyul, ami egészen biztosan nem kerül pazarlásra. Szinte 100%, hogy minden résztvevő el fogja fogyasztani/ültetni őket, ami azért jó, mert így nem egy fiók aljára fog kerülni a köszönőajándékod. Így nemcsak a helyi termelőket segíted, de a környezettudatos életmódhoz is hozzájárulsz, sőt, még a vendégek is hálásak lesznek a kis kedvességedért!

Fotók: Kondella Misi, Daalarna, Pinewood Weddings, Helyszín: Daalarna Garden, Ruhák: Daalarna
A Daalarna Garden birtokán tökéletesen megvalósítható a fenntartható esküvő és a környezettudatos, szabadtéri ceremónia. Nézz körül a honlapon, a részletekről érdeklődj a munkatársainknál és kérj egyedi árajánlatot!